Başkanın Mesajı

Lefkoşa, içinde yaşayan herkesindir ve hiçbir farklılık gözetmeden herkese karşı sorumlulukla hareket ediyoruz. Bu şehirde ne yazık ki ihtiyaçlı bireyler var ve Lefkoşa Türk Belediyesi olarak “Birimiz tok, birimiz aç olmaz” diyerek 13 Mayıs 2016 tarihinde Paylaşım Mutfağı’nı hizmete açtık.

“Paylaşmak güzeldir, paylaşmak el ele vermektir”. Paylaşım Mutfağı, sadece yemek yapan bir yer olmanın ötesinde, hem Lefkoşa’da hem de ülkemizde paylaşmanın, yardımlaşmanın ve dayanışmanın en somut ve en güzel örneklerinden birini oluşturuyor.

Hiçbir zaman “yemeği verdik, tamamdır” demiyoruz. Evinde yalnız kalan, yatalak ya da hasta olan insanlar var ve her gün yapılan ziyaretle sadece yemek sağlanmıyor. Örneğin felçli, yalnız yaşayan bir yurttaşa yemek götüren personelimiz, eve girip yemek bırakılsın diye komşusunun kapının üstünde bıraktığı anahtarı kullanarak içeri girdiklerinde yemeği bırakıp kaçmıyor. Yemeğini yemesine yardımcı oluyor. Bunu da severek, gönülden yapıyor çünkü yapmazsa, o yurttaşımız, komşusu gelene kadar aç beklemek zorunda kalacak.

Bu şehrin ruhunda paylaşmak var.

Ne mutlu ki, el birliği ile ihtiyaçlı bireylerin yanında olabiliyoruz. Paylaşım Mutfağı’na kurulduğu ilk günden itibaren katkı koyan, paylaşımı artıran herkese ne kadar teşekkür etsek az.

Mehmet HARMANCI
LTB Başkanı

about-image

Değerlerimiz

blog-post-image
blog-post-image
blog-post-image

Hakkımızda

Şehirde yaşayan ayrımsız herkese karşı sorumluluk ilkesiyle hareket eden Lefkoşa Türk Belediyesi, ihtiyaçlı bireyler ve mültecilere günde 1 öğün yemek sağlayan LTB Paylaşım Mutfağı’nı 13 Mayıs 2016 tarihinde hizmete sundu.

Bandabuliya’da yer alan Paylaşım Mutfağı’nda 4 personel mutfakta yemek pişirilmesinde, 4 personel dağıtımda destek vermekte ve 2 personel de yönetiminde görev alıyor.

Sosyal Hizmetler Dairesi ve Mülteci Hakları Derneği ile iş birliği içerisinde yoksulluk sınırı altında olan ayrımsız herkese ve mültecilere Paylaşım Mutfağı haftanın 5 günü, günde 1 öğün yemek pişiriyor. Ulaşım imkanı olmayan bireylerin evlerine haftanın 5 günü yemek dağıtımı yapılıyor.

Bazen, yerinde yapılan gözlemlerde hiçbir belgeye ihtiyaç duyulmayan durumlar da yaşanıyor. Örneğin bir ziyarette, elektriği olmayan bir evde yaşamaya çalışan işsiz bir kadın ve 1 yaşındaki çocuğuna rastlandı. Paylaşım Mutfağı ekipleri, bu durumda buldukları kişileri sadece yemek yardımı yapmakla kalmıyor, belediyenin diğer birimleri ve duyarlı yurttaşlar ile kurumların da destekleri ile ihtiyaçları tamamlanıyor.

Personelin özverili çalışmaları ile duyarlı bireyler, kurum ve kuruluşların katkıları ile hizmetlerini aralıksız sürdüren LTB Paylaşım Mutfağı, tüm hijyen kurallarına eksiksiz uymakta ve haftalık menüler gönüllü beslenme uzmanları ile diyetisyenler yönlendirme ve görüşleri ile hazırlanıyor.

Pandemi süreci nedeni ile mevlit yapamayan yurttaşlar, rahmetli olmuş sevdiklerinin, yakınlarının canı için Paylaşım Mutfağı’nda 1 günlük yemek yaptırıyor ve bu yemeğin karşılayıcısı oluyorlar.

Yardımlaşan, paylaşan ve Paylaşım Mutfağı ile dayanışma gösteren herkese sonsuz teşekkürlerimizle.

Dijital Materyaller